Projekt RDL

Mieszkanie  w stylu eklektycznym w Krakowie. Powierzchnia: 52 m2. Rok: 2023

Mieszkanie  w stylu eklektycznym

Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia 52m2
Rok: 2023

Uwielbiam mieszać style. Podoba mi się szukanie ciekawych połączeń. W tym mieszkaniu zaprojektowałam zarówno sztukaterie, miejscami wypełnione tapet, a także wybrałam kontrastowe nowoczesne płytki. Dużo się dzieje, nie ma miejsca na nudę. Dodaję trochę chromowanych detali, co przywodzi na myśl styl bauhaus i łączę to z postmodernistycznymi intensywnie kolorowymi meblami.

Cała przestrzeń jest też skrupulatnie przemyślania pod względem funkcjonalności. Zaprojektowałam ogromne szafy w przedpokoju i kolejną solidną w sypialni. W sypialni połączyłam komodę z małym miejscem do pracy. W salonie daję dużo miejsca książkom, dokumentom, ceramice i pamiątkom. Z aneksu kuchennego wyciągam maksimum przestrzeni do przechowywania i przygotowywania posiłków.

Zaraz po wejściu widzimy piękną drewnianą modernistyczną komodę z metalowymi elementami konstrukcyjnymi. Tło dla niej stanowi piękna tapeta z motywem azjatyckim wypełniająca sztukaterię. Obok rytmiczny układ ramek uzupełnia duże lustro. Mamy tu ozdobny kinkiet, gdzie na czarnej konstrukcji spoczywa  podświetlony dysk z kamienia.

Projektowanie wnętrz to nie tylko piękno ale i funkcjonalność. Oba te aspekty to klucz do szczęścia właścicieli domów i mieszkań. Zawsze stawiam duży nacisk na dobrze rozplanowane przechowywanie. I tak mamy w przedpokoju dwie obszerne wysokie szafy. Dzięki zaprojektowaniu ich w kolorze biały, takim samym jak ściany uzyskałam wrażenie lekkości i przestronności wąskiego przedpokoju. W strefie jadalni przechowywanie przybiera postać komody z szufladami oraz znajdujących się nad nią półek wykończonych orzechowym fornirem. Jadalnia to rozkładany, drewniany, czarny stół i jasne bielone krzesła. Nad nimi króluje piękny żyrandol z motywem kamiennych dysków.

Aneks kuchenny w stylu nowoczesnym jest tu jak najbardziej na miejscu. Łączę lakierowane fronty na wiszących i dolnych szafkach oraz orzechowy fornir na wysokiej zabudowie skrywającej lodówkę i piekarnik. Na obu materiałach pojawia się motyw pionowych frezów. Blat zaprojektowałam wykonany z czarnego granitu i do niego kolorem nawiązałam wybierając proste uchwyty krawędziowe i biało czarną płytkę gresową. Aby nadać lekkości dodałam drewnianą półkę a nad nią ciekawy ozdobny kinkiet.

Jadalnia w stylu midcentury modern. Ozdobna lampa.
Salon w stylu midcentury modern. Ściana w telewizorem. Stolik kawowy. Fotel boucle.

Strefa wypoczynkowa w salonie to zabawa formą i kolorem. Mamy tu wygodną, zieloną sofę z tkaniny szenilowej i kubełkowy, klubowy fotel z jasnego boucle. Ozdobą jest ciekawy minimalistyczny stolik wykonany z litego drewna pomalowanego na bordowy kolor oraz przykryty karbowanym szkłem. Meble stoją na miękkim i grubym jasnym dywanie w linearne nieregularne wzory. Jako stolik pomocniczy wybrałam dizajnerski mebel z metalowym blatem i kamienną podstawą. Tutaj też jest miejsce na przechowywanie. Pod telewizorem zaprojektowałam wiszącą szafkę wykonaną z ciemnego dębowego forniru z drewnianymi uchwytami w stylu midcentury modern. Obok mamy witryną na szkło i zastawę, która z zewnątrz jest czarna, a wewnątrz zielona. Fronty w czarnych ramach, wypełnione są szkłem ozdobnym.

Sypialnia to dla mnie wnętrze marzeń, to moje ulubione pomieszczenie w tym projekcie. Zaprojektowałam łóżko wykonane na indywidualne zamówienie z tapicerowanym wezgłowiem wykonanym z ciekawej geometrycznej tkaniny. Jego kształt podkreśliłam sztukaterią i zmianą koloru ściany. Jako szafki nocne wybrałam małe geometryczne okrągłe stoliki z czarnego drewna. Klienci chcieli mieć tu małą dyskretną przestrzeń do pracy, więc zaproponowałam biurko połączone z komodą. Dodałam dwie półki na książki montowane na ciekawych wspornikach. Jako krzesło wybrałam klasykę designu w stylu bauhausu. W nawiązaniu do niego wybrałam chromowane kinkiety, lampę wiszącą oraz uchwyty do szuflad i frontów. Obszerna szafa jest kontynuacją formy biurka. Oba meble wykonane są orzechowego forniru i czarnego lakieru. Co istotne, ich prosta forma została uatrakcyjniona naprzemiennym układem słojów drewna. Całość dopełnia bordowa, miękka i gęsta zasłona.

Łazienka w nowym budownictwie to trudny temat dla projektanta, szczególnie jeśli chce ją zaprojektować w mniej typowy sposób. Wnętrze dopasowane do potrzeb klienta musi tu mieć dużą ilość szafek w połączeniu ze stylem modernistycznym. Nad umywalką zaprojektowałam szafkę z wnęką na lustro. Pod blatem zmieściła się komoda z szufladami oraz zabudowana pralka. Przechowywanie uzupełnione jest o witrynkę nad stelażem, półki pod prysznicem oraz pionową ukrytą  szafkę. Na podłodze mamy czarno białą modernistyczną szachownicę, nad blatem delikatną białą mozaikę, a ściany zdobi beżowa płytka o ciekawym wzorze. Ozdobny czary grzejnik świetnie współgra z granitowym blatem, bateriami i dodatkami.