Projekt FRM

Mieszkanie w stylu industrialnym minimalistycznym w Krakowie. Powierzchnia 49m2. Rok: 2022

Mieszkanie w stylu industrialnym minimalistycznym

Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia 49m2.
Rok: 2022

Projekt mieszkania na poddaszu to estetyczne i funkcjonalne wyzwanie dla architekta. Skosy i okna połaciowe powodują, że należy szanować każdy najmniejszy skrawek przestrzeni. Przy remoncie zachowałam sporą cześć układu funkcjonalnego pomieszczeń, ponieważ był już wcześniej optymalnie zaprojektowany. Nowa aranżacja miała przynieść zmianę stylistyki i uzupełnić niewielkie mieszkanie o dodatkową przestrzeń do przechowywania.  Projekt łączy ze sobą minimalizm z elementami industrialnymi. Jest tu dużo ciekawego oświetlenia, detali i wykończeń.

Większą część mieszkania zajmuje otwarty salon z aneksem kuchennym, do którego wchodzimy bezpośrednio ze strefy przedpokoju. Przy drzwiach znajduje się przestronna szafa, panel z wieszakami na ubrania i metalowe krzesło. Za rogiem w salonie króluje orzechowy regał. Jego pełna, zamykana drzwiczkami część unosi się nad podłogą, a półki podpierane są czarnymi metalowymi prętami. Szafka pod telewizorem łączy ze sobą czarne drewno i perforowaną blachę. Tłem dla niej jest szara farba dekoracyjna o nierównej strukturze. Popielata rozkładana sofa daje możliwość przenocowania gości, a designerski fotel kusi do relaksu przy ulubionym serialu. Na granicy przedpokoju i aneksu, jako kontynuacja zabudowy meblowej miejsce swoje znalazło biurko z półkami. Są one ukryte za parą drzwi chowanych w specjalnych kieszeniach. 

Aneks kuchenny mieści mnóstwo schowków. Kolorystyka mebli to delikatne beże i szarości połączone z imitacją kamienia oraz ciekawą ciemną płytką gresową.  Czarne dodatki takie jak zlewozmywak, bateria, uchwyty meblowe, dodają industrialnego charakteru. Perełką są tu fronty w czarnych aluminiowych ramkach wypełnione prążkowanym szkłem. Całość uzupełnia orzechowy stół na ciężkich czarnych nogach oraz czarne metalowe krzesła. Niesamowite wrażenie robi ciemna orzechowa podłoga z naturalnego drewna.

Mieszkanie w stylu industrialnym. Salon. Regał na książki i czarna szafka pod telewizor
Mieszkanie w stylu industrialnym. Ukryte biurko

Sypialnia ze skosem i uskokiem to trudne do zaprojektowania pomieszczenie. We wnęce została wkomponowana pojemna szafa. Lustro na przesuwnych frontach optycznie powiększa przestrzeń. Rząd komód pomieści mnóstwo ubrań i dodatków. Nawet jedna z szafek nocnych to pojemna mała komoda z szufladami. Wygodne łóżko ze schowkiem daje kolejne miejsce do przechowywania. Wszystko utrzymane jest w kolorystyce szarości i orzecha.

W małej i nieustawnej łazience udało się zmieścić prysznic, toaletę, umywalkę i pralkę. Dla klientki ważna była przestrzeń do przechowywania, której do tej pory nie miała w tym pomieszczeniu. Mamy teraz pojemne szuflady pod blatem z umywalką, rząd szafek na pranie pod skosem oraz szafkę nad pralką na chemię. Meble kontynuują kolorystykę szarości, beżu i orzecha. Tłem dla nich jest elegancka płytka imitująca kamień o intensywnym wzorze. Dodatki są zaakcentowane czarnym kolorem, a kolekcja baterii w szczotkowanej miedzi przykuwa spojrzenie.